Oplocení z klasického pletiva patří k nejoblíbenějším
Kdyby se vás někdo zeptal, zda si dokážete představit, jak vypadá plotové pletivo, bude velmi pravděpodobné, že na tuto otázku odpovíte kladně. Pletivové ploty jsou lidstvu známy již mnoho desítek let a patří k nejoblíbenějším typům oplocení veškerých ploch.
Zahrady rodinných domů
Nejčastěji se s pletivem setkáváme na zahradách rodinných domů a v rekreačních lokalitách, kde oddělují zatravněné pozemky, aby zároveň poskytly dostatečný výhled do okolního prostoru. Hodí se zejména pro místa, kde chceme mít dokonalý přehled o blízkém okolí, a zároveň máme dobré sousedské vztahy. Pletivo poskytuje ochranu spíše symbolickou, dává jasně najevo, kde se nachází hranice soukromého pozemku, ale nelze od něj očekávat to, co například od kamenné zídky.
Kromě zahrad se pletiva uplatní například v zemědělství, kde mají široké pole působnosti při vytyčování sadů, květinových a zeleninových záhonů, osevních ploch obilovin či travnatých ploch, skleníků a dalších prostor tohoto odvětví.
Povrchová úprava pletiva poplastováním
Mnozí z vás ještě pamatují drátěná pletiva různých výšek z období socialismu. Tehdy se pletivo vyrábělo pouze s povrchovou úpravou zinkováním, která však nebyla dostačující pro zajištění ochrany proti korozi, a ploty se musely alespoň v nepravidelných intervalech natírat. Byla to nezáviděníhodná práce a značná ztráta času, a tak se také stávalo, že se některé ploty neošetřené nátěrem brzy rozpadaly a nevypadaly zrovna reprezentativně.
V současné době se však pletivo zhotovuje s povrchovou úpravou poplastováním, jinými slovy, na jeho povrch je nanesena tenká vrstva roztaveného plastu, která jej dokonale zabezpečí před destruktivní oxidací. Tato pletiva se vyrábí z konstrukční oceli, z ocelového drátu o průměru 1,4 nebo 1,7 mm, přičemž plastová vrstva je silná 1 mm. Životnost poplastovaného pletiva se odhaduje na dvacet až třicet let.